В стінах Національної академії прокуратури у Києві відбувся круглий стіл "Професійна етика судового процесу"


24 листопада 2017 року в стінах Національної академії прокуратури у Києві відбувся круглий стіл «Професійна етика судового процесу».

У цьому неординарному, цікавому заході запросили взяти участь завідувача кафедри ТІДП, к.ю.н., доц. Кравчука Миколу Володимировича, який більш як 20 років є й успішним адвокатом.

Захід організовано для всебічного діалогу науковців і практиків, обміну досвідом застосування правил професійної етики, з метою напрацювання пропозицій щодо вдосконалення етичних стандартів взаємодії та комунікації суддів, адвокатів, прокурорів та інших учасників судочинства, запобігання етичним конфліктам у судовому процесі.

Для обговорення питань професійної етики зібралися представники більше 20-ти різних організацій, установ, органів влади, вищих навчальних закладів, серед яких, крім Тернопільського національного економічного університету: Асоціація адвокатів України, Комітет етики правосуддя Громадської організації «Відкрита Україна», Асоціація розвитку суддівського самоврядування України, Асоціація правників України, Українська асоціація прокурорів, Спеціалізована антикорупційна прокуратура, Національна школа суддів України, Координаційний центр з питань надання правової допомоги, представники засобів масової інформації та ін.

Микола Володимирович виступив у секції «Професійна етика суддів, адвокатів та прокурорів» із доповіддю на тему: «ЕТИЧНІ НОРМИ В ПРАВОВОМУ РЕГУЛЮВАННІ СУСПІЛЬНИХ ВІДНОСИН: ТЕОРЕТИКО-ПРАВОВИЙ АСПЕКТ». У своєму виступі він обґрунтував значимість етичних норм на сучасному етапі розвитку людства, коли панує ворожнеча, посилена соціальними проблемами, коли незадоволеність народу діяльністю держави, в особі її структур, досягла найвищої планки, а рейтинг довіри населення до державних органів і в першу чергу до правозастосовчих, впав до найнижчого рівня, вказав на необхідність уніфікації етичних вимог до суддів, адвокатів та прокурорів, а також запропонував до резолюції окрему пропозицію — рекомендувати ВНЗ запровадити викладання судової етики як окремої навчальної дисципліни для магістрів права.

Учасниками круглого столу для зростання авторитету судової влади та органів системи правосуддя, сприяння зміцненню довіри громадян до них, створення дієвої системи судочинства, яка відповідатиме кращим європейським зразкам, що забезпечить упевнений розвиток України як правової держави, запропоновано й чимало інших ідей (за результатами круглого столу готується до публікації резолюція, зміст якої обговорений учасниками заходу), втім ключовими було три основних реляції:

1. Потрібна уніфікація етичних правил для суддів, адвокатів та прокурорів.

2. Важливе спільне навчання суддів, адвокатів та прокурорів для однакового розуміння та застосування правил етики.

3. Етичних вимог слід дотримуватися представникам громадськості, які здійснюють контроль за процесом відправлення правосуддя.

Щиро дякуємо організаторам за запрошення і високий рівень проведення круглого столу, а всім учасникам ‑ за активну та плідну роботу і толерантну дискусію!