«ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА – П’ЄМОНТ УКРАЇНСЬКОГО ДЕРЖАВОТВОРЕННЯ»


 

13-14 квітня 2018 року за ініціативи кафедри теорії та історії держави і права на юридичному факультеті ТНЕУ до 100-річчя Західноукраїнської Народної Республіки було проведено І Всеукраїнські наукові читання, що започаткували серію заходів, присвячених пам’яті академіка С. Дністрянського.

Метою наукових читань стало висвітлення особливостей державо- та правотворчих процесів на одному з визначальних етапів Української революції 1917-1921 років, оцінка уроків та традицій боротьби за незалежність і соборність України, а також вшанування творців національної державності, й зокрема постаті видатного тернополянина, шанованого українського правника, громадсько-політичного діяча Станіслава Севериновича Дністрянського.

Модератором круглого столу був к.ю.н., доц., доктор права Українського Вільного Університету (м. Мюнхен), завідувач кафедри теорії та історії держави і права, Заслужений юрист України Кравчук Микола Володимирович. Його уміле ведення наукової дискусії сприяло створенню атмосфери толерантної комунікації.

Участь у заході взяли викладачі та студенти юридичного факультету ТНЕУ, а також видатні і знані науковці Львівського національного університету ім. І. Франка, Національного юридичного університету ім. Я. Мудрого, Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. Дистанційно долучили свої цікаві і корисні міркування, ідеї та пропозиції науковці та дослідники з інших вищих навчальних та наукових закладів: Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Національного університету «Одеська юридична академія», Навчально-наукового інституту права та психології Національного університету «Львівська політехніка», Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету ім. Г. Сковороди тощо.

Тези доповідей учасників розміщені на сайті «Актуальна юриспруденція» та доступні для ознайомлення за посиланням: http://legalactivity.com.ua/index.php. Згодом буде також опублікований збірник матеріалів .

Відкрив роботу І Всеукраїнських наукових читань декан юридичного факультету ТНЕУ Сергій Володимирович Банах, у своїй вітальній промові наголосивши, що ЗУНР увійшла в історію як героїчний епізод у боротьбі українського народу за незалежність, за демократію і за вільний розвиток, а постать Станіслава Севериновича Дністрянського, нашого відомого співвітчизника та земляка, по праву займає чільне місце у когорті тих, хто стояв біля витоків сучасного вітчизняного правознавства та державотворення.

Програма наукових читань охоплювала дві сесії, перша з них відбулася на юридичному факультеті і охоплювала короткий історичний екскурс про основні віхи життя та наукової діяльності Станіслава Дністрянського – світоча української правничої науки, який презентувала студентка юридичного факультету ТНЕУ Галина Різник. В ході наукових читань виступили знані науковці: д.ю.н., професор, завідувач кафедри історії держави, права та політико-правових учень Львівського національного університету ім. І. Франка Бойко Ігор Йосипович, д.ю.н., професор, завідувач кафедри адміністративного та фінансового права Львівського національного університету ім. І. Франка Кобилецький Микола Мар’янович, д.ю.н., доктор права Українського вільного університету, заступник директора юридичного інституту Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, Заслужений юрист України Вівчаренко Олег Антонович, к.ю.н., асистент кафедри історії держави і права України та зарубіжних країн Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Середа Ольга Вадимівна.

Однією із цікавинок заходу було оприлюднення і введення у науковий обіг статті С. Дністрянського «До юридичної методології», відшуканої в архівах, перекладеної з німецької мови та люб’язно надісланої для ознайомлення учасникам наукових читань доктором юридичних наук, професором кафедри теорії та філософії права Навчально-наукового Інституту права та психології Національного університету «Львівська політехніка», Михайлом Степановичем Кельманом. Дана стаття у повному обсязі буде опублікована у збірці тез виступів учасників наукових читань.

Увагу було присвячено також вивченню унікальної етнографічної мапи Південнозахідної України (Галичини), яку надав для ознайомлення проф. О.А.Вівчаренко.

За час другої сесії учасники двічі змінювали локацію. Спершу перемістилися у Державний архів Тернопільської області, де директор архіву к.і.н., доцент Полянський Федір Іванович розповів про наявні архівні документи з історії ЗУНР (ЗОУНР), а також представив підготовлену працівниками архіву виставку, на якій експонували Проект Конституції Західноукраїнської Народної Республіки, у підготовці якої брав участь Станіслав Дністрянський, працю Петра Стецюка «Станіслав Дністрянський як конституціоналіст», бібліографічний покажчик «Український вчений-правник Станіслав Дністрянський», укладений працівниками архіву, а також низку інших цікавих матеріалів.

Після того, наукові читання були продовжені у бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля», який знаходиться у пам’ятці архітектури XIX ст. «Вілла Грабовських». Учасники заходу згадали багатьох творців національної державності, громадських та державних діячів минулого, які були уродженцями нашого славного краю – Тернопілля. Зокрема, бібліотекар-екскурсовод Лехіцька Оксана Миколаївна презентувала учасникам наукових читань арт-бук «Богдан Лепкий – велет українського духу».

Традиційно серед інших культурно-пізнавальних заходів другого дня була організована пізнавальна екскурсія до с. Зарваниці Теребовлянського району Тернопільської області, що розташоване у мальовничій місцевості, на лівому березі річки Стрипа. Для християн усього світу Зарваниця добре відома чудотворною іконою і цілющим джерелом, біля якого з’являлася Божа Матір. Зараз на цьому місці споруджено Зарваницький духовний центр, куди щороку сотні тисяч паломників приходять на прощу. Реалізована програма наукових читань не тільки дала можливість ознайомити наших гостей з визначною історичною пам’яткою Тернопілля, але й поспілкуватися у більш неформальній обстановці.

Дякуємо усім учасникам І Всеукраїнських наукових читань, присвячених памʼяті Станіслава Дністрянського.